Strona główna Oblicz składkę Wiedza Pomoc

Wypełniłeś już kiedyś formularz?

Wróć do wybranej konfiguracji za pomocą kodu porównania.

Wpisz kod porównania

Wystarczy, że raz wypełnisz dane w naszych formularzach. Po wygenerowaniu propozycji ubezpieczycieli masz możliwość powrotu do nich - za pomocą kodu porównania.

08 września 2021

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony?

Ubezpieczenie OC jest jedynym z naszym kraju obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Obowiązek jego zakupu spoczywa na wszystkich właścicielach pojazdów mechanicznych. Nawet jeśli te stoją w garażu lub wyjeżdżają z niego wyłącznie od czasu do czasu. Dziś wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy samochód ma ubezpieczenie i jak zweryfikować ważność polisy. Odpowiemy także na najczęściej zadawane przez kierowców pytania na temat OC.

OC komunikacyjne to ubezpieczenie obowiązkowe, które chroni portfele właściciela i  kierowcy przed finansowymi skutkami spowodowanych przez nich zdarzeń drogowych. W praktyce oznacza to, że jeśli spowodujesz kolizję, wypadek czy stłuczkę, to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci osobom poszkodowanym odszkodowanie (opcjonalnie — także inne świadczenia). Zakres ubezpieczenia OC definiuje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co ważne, nie obejmuje ono szkód wyrządzonych w samochodzie sprawcy. Jeśli nie wykupiłeś dobrowolnego ubezpieczenia Autocasco, za naprawę swojego pojazdu będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Ważność polisy OC

Standardowe OC to ubezpieczenie wykupione na okres 12 miesięcy. Wyjątkiem jest OC krótkoterminowe. Mogą je zakupić właściciele pojazdów:

 • zarejestrowanych czasowo (na okres 30 dni),
 • sprowadzonych zza granicy, nieposiadających ważnego OC,
 • wolnobieżnych i historycznych.

Ważne: jeżeli zawrzesz umowę OC w dowolnym zakładzie ubezpieczeń i opłacisz składkę w całości za ten okres, to po okresie obowiązywania umowy wynoszącym 12 miesięcy, automatycznie przedłuży się ona na kolejne 12 miesięcy. Zasada ta nie ma zastosowania do umów krótkoterminowych, W ich przypadku nie ma automatycznego wznowienia po wygaśnięciu okresu ochrony.

Kupując samochód, sprawdź PRZED zakupem, czy posiada on ważną polisę OC. Twoja nieuwaga może Cię drogo kosztować. Nie zakładaj, że każdy sprzedawany pojazd posiada ważną polisę OC. Jeżeli masz wątpliwości i nie możesz zweryfikować czy pojazd posiada polisę OC, zawrzyj stosowną adnotację w umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze, np. “pojazd posiada ważną polisę OC, ale nie został przy sprzedaży wydany dokument potwierdzający ten fakt”. Po co taka adnotacja? Jeśli okaże się, że pojazd nie posiadał w chwili sprzedaży polisy OC, będziesz mógł zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o zapłatę kary za brak OC, bo poświadczył w umowie nieprawdę.

Jeśli kupisz auto z ubezpieczeniem OC i zdecydujesz się z niego korzystać (prawo zapewnia nowemu właścicielowi taką możliwość), to po zakończeniu okresu trwania umowy OC, ochrona nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu. Jest to bardzo często przeoczany przez użytkowników fakt skutkujący poważnymi karami finansowymi. Jakimi?

Przerwa w ubezpieczeniu OC — konsekwencje

To, jakie konsekwencje poniesiesz za brak ochrony OC, zależy od kilku czynników. Jeśli nie przedłużysz ubezpieczenia, a w czasie braku ochrony nie spowodujesz zdarzenia drogowego, przygotuj się na dotkliwe kary. Ich wysokość zależy od płacy minimalnej. Na przestrzeni lat może więc ulegać zmianie.
Jesteś właścicielem samochodu osobowego, a przerwa w ochronie w 2021 roku wyniosła:

 • do 3 dni — zapłacisz 1120 zł;
 • od 4 do 14 dni — zapłacisz 2800 zł;
 • powyżej 14 dni — zapłacisz 5600 zł.

Jesteś właścicielem samochodu ciężarowego, a przerwa w ochronie w 2021 roku wyniosła:

 • do 3 dni — zapłacisz 1680 zł;
 • od 4 do 14 dni — zapłacisz 4200 zł;
 • powyżej 14 dni — zapłacisz 8400 zł.

Jesteś właścicielem innego pojazdu (np. motocykla czy motoroweru), a przerwa w ochronie w 2021 roku wyniosła:

 • do 3 dni — zapłacisz 190 zł;
 • od 4 do 14 dni — zapłacisz 470 zł;
 • powyżej 14 dni — zapłacisz 930 zł.

Co ważne, jeśli nie posiadasz ważnego OC, a podczas kontroli drogowej policjant nie odkrył tego stanu rzeczy, i tak nie unikniesz odpowiedzialności. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wykorzystuje bowiem specjalny system, który pozwala namierzać nieodpowiedzialnych kierowców.

W przypadku wykrycia przez UFG nieprawidłowości w ubezpieczeniu OC, fundusz zweryfikuje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy pojazd nie został wyrejestrowany (wyrejestrowane auto nie musi mieć ochrony OC). Jeżeli okaże się, że pojazd wciąż jest zarejestrowany, instytucja skontaktuje się z ubezpieczycielem, aby potwierdzić (bądź wykluczyć) brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku braku aktywnej polisy OC, UFG skontaktuje się z właścicielem z prośbą o okazanie ważnego ubezpieczenia (za kontrolowany okres) lub dowodu zbycia pojazdu. Brak odpowiedzi lub brak okazania wymaganych dokumentów w ciągu 30 dni będzie skutkował nałożeniem kary.

Niestety, sytuacja nieodpowiedzialnego właściciela auta będzie jeszcze gorsza, jeśli podczas przerwy w ochronie spowoduje wypadek, kolizję lub stłuczkę. W takich okolicznościach oprócz kary za brak OC będzie musiał także pokryć koszty wynikające ze zdarzenia. Choć świadczenia dla osób poszkodowanych wypłaci UFG, to po dopełnieniu formalności wystąpi do sprawcy z roszczeniem regresowym. W 2019 roku średnia wartość regresu wyniosła aż 17 tys. zł, a najwyższa — 1,4 mln zł!

Jak sprawdzić, czy auto ma ważne OC?

Przerwa w ochronie ubezpieczeniowej OC może mieć wyjątkowo dotkliwe konsekwencje. Te najmniej dotkliwe to kary finansowe wynoszące — dla posiadacza samochodu osobowego — od 1120 do 5600 zł. Jeśli planujesz kupno używanego pojazdu, jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym, koniecznie sprawdź, czy aktualny właściciel samochodu posiada ważną umowę odpowiedzialności cywilnej. Ważność polisy OC zweryfikuj także, jeśli masz choćby cień wątpliwości, że Twoja ochrona nie przedłużyła się automatycznie. Od czego zacząć?

Sprawdzenie OC pojazdu — krok po kroku

Chcesz sprawdzić, czy auto ma OC? Możesz zrobić to na trzy sposoby — na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) — www.ufg.pl, w aplikacji mobilnej „Na Wypadek”, w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wszystkie źródła umożliwiają sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z bazy CEPiK, potrzebny Ci będzie nie tylko nr VIN pojazdu i jego numer rejestracyjny, ale także data pierwszej rejestracji.

Jak sprawdzić ważność OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG)?

Aby sprawdzić w UFG, czy auto ma ważne ubezpieczenie OC:

 • wejdź na www.ufg.pl;
 • wybierz zakładkę Baza OC i AC, a następnie Sprawdzenie ubezpieczenia OC i Identyfikacja umowy OC na dzień;
 • wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz dzień, na który chcesz sprawdzić ważność OC. Wybierz kraj (w przypadku zdarzenia) i wpisz wskazany w okienku ciąg znaków.

Odpowiedź otrzymasz w ciągu kilku sekund w dokumencie w formacie PDF.

Sprawdzenie ważności OC w aplikacji mobilnej „Na Wypadek”

Chcesz sprawdzić ważność polisy OC w aplikacji mobilnej „Na Wypadek”? Zainstaluj na swoim smartfonie aplikację Na Wypadek, podaj 4-cyfrowy PIN zabezpieczający, a następnie znajdź funkcję Sprawdź polisę OC pojazdu i:

 • wpisz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. Możesz także zeskanować kod QR z dowodu rejestracyjnego.

Po wypełnieniu wymaganych pól naciśnij w przycisk „Sprawdź polisę pojazdu”. W ciągu kilku chwil na wyświetlaczu pojawią się:

 • numer polisy OC,
 • nazwa pojazdu,
 • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego z adresem.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK)?

Aby sprawdzić ważność polisy OC w CEPiK:

 • wejdź na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl;
 • wpisz nr rejestracyjny, nr VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Gotowe!

Korzystając z bazy CEPiK, sprawdzisz nie tylko ważność OC, ale również:

 • ważność badań technicznych pojazdu,
 • stan licznika (drogomierza),
 • rok produkcji,
 • datę wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu,
 • zmiany właścicieli,
 • zgłoszenia kradzieży pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • masę całkowitą pojazdu.

Dowiesz się także:

 • ilu właścicieli ma dany pojazd,
 • czy był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
 • czy dany pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

FAQ — najczęściej zadawane pytania dotyczące ważności OC i AC

Czy dzięki bazom CEPiK i UFG można zweryfikować ważność OC i AC?

Oba rejestry umożliwiają sprawdzenie, czy auto ma ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ważność Autocasco, z powodu swojej specyfiki jest zdecydowanie mniej istotna niż ważność obowiązkowego OC i nie ma możliwości zweryfikowania jej ważności w tych bazach. Dodatkowo jest to ubezpieczenie dobrowolne na rzecz właściciela pojazdu i nie byłoby skazane ujawnianie takich informacji osobom trzecim

W jakich okolicznościach OC nie przedłuży się automatycznie?

OC nie przedłuży się automatycznie, jeśli:

 • kupiłeś auto z drugiej ręki i korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela. Zanim umowa dobiegnie końca, koniecznie kup nową polisę OC;
 • auto jest przedmiotem spadku lub darowizny i korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela. W takich okolicznościach obowiązują dokładnie takie same zasady jak wyżej;
 • kupiłeś OC krótkoterminowe;
 • rozłożyłeś spłatę OC na raty i nie zapłaciłeś całej składki. Wg danych UFG brak płatności kolejnej raty OC jest przyczyną braku ubezpieczenia aż w około 40% przypadków.

Czy można uniknąć kary za nieważne ubezpieczenie OC?

Jeśli UFG naliczył karę za brak ważnego ubezpieczenia, a Ty nie masz argumentów (i dowodów), które zaświadczą na Twoją korzyść, możesz złożyć wniosek o anulowanie kary np. z powodu trudnej sytuacji finansowej. Jak pokazuje doświadczenie, szanse na sukces są nikłe.

Twoje ubezpieczenie kończy się jutro, bez możliwości automatycznego przedłużenia? Nie zwlekaj! Jak najszybciej zawrzyj umowę z nowym ubezpieczycielem. Nie sięgaj jednak po pierwszą lepszą polisę OC. Wybór przypadkowej może narazić Cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty. Choć zakres obowiązkowego OC jest identyczny we wszystkich towarzystwach, ceny polis różnią się nawet o kilkadziesiąt procent! Jak szybko znaleźć to, które zapewni niezbędną ochronę, nie obciążając portfela? Skorzystaj z internetowej porównywarki Voleto.pl! W ciągu zaledwie kilku minut porównasz oferty wielu ubezpieczycieli, wybierzesz to, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze, zawrzesz umowę i opłacisz składkę. W 100% online, wygodnie i komfortowo jak nigdy wcześniej. Po co przepłacać, skoro… jest Voleto?

Autor wpisu: Piotr Kaczmarzyński

Jestem absolwentem Politechniki Łódzkiej. Z ubezpieczeniami związany jestem od 1998 roku. Współpracowałem i współpracuje z pośrednikami ubezpieczeniowymi. Cenię sobie to, że jestem niezależny, bo nie byłem i nie jestem związany z żadnym ubezpieczycielem. Zawsze doradzałem i nadal doradzam w sposób maksymalnie obiektywny. Wychodzę z prostego założenia, że zadowolony klient to pewne źródło poleceń. Jak do tej pory świetnie się to sprawdza.

Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje na rynku ubezpieczeń zarówno w sferze polis jak i odszkodowań.

Mam nadzieję, że moje sugestie i podpowiedzi spowodują, że będziesz kolejnym zadowolonym klientem.

Wiedza o ubezpieczeniach

Promo baner

Kup ubezpieczenie Assistance najlepsze dla Twojego samochodu

Wybierając Voleto zyskujesz najatrakcyjniejsze propozycje ubezpieczeń na rynku.

Oblicz najniższą składkę

VOLETO używa plików cookie, aby ulepszać serwis. Dowiedz się więcej