Strona główna Oblicz składkę Wiedza Pomoc

Wypełniłeś już kiedyś formularz?

Wróć do wybranej konfiguracji za pomocą kodu porównania.

Wpisz kod porównania

Wystarczy, że raz wypełnisz dane w naszych formularzach. Po wygenerowaniu propozycji ubezpieczycieli masz możliwość powrotu do nich - za pomocą kodu porównania.

02 października 2020

Dlaczego warto wykupić AC?

Autocasco - w skrócie AC – jest to jak sama nazwa wskazuje ubezpieczenie pojazdu. Jest to rodzaj ubezpieczenia dobrowolnego.

Przedmiotem tego ubezpieczenia objęte są:

  • pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;
  • pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;
  • pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;
  • wyposażenie standardowe pojazdu – stanowią je urządzenia i materiały montowane przez producenta w warunkach montażu fabrycznego lub generalnego importera pojazdu do Polski.
  • wyposażenie dodatkowe – pozostałe wyposażenie montowane przez użytkownika, którego demontaż nie jest możliwy bez użycia narzędzi mechanicznych.

Dlaczego warto kupić AC?

 

Ubezpieczenie Autocasco co do zasady obejmuje swoim zakresem ochronę przed uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu w wyniku kolizji drogowej spowodowanej z winy kierującego tym pojazdem, jak i przypadki, w których nie miał on wpływu na powstanie szkody, np. kolizji ze zwierzęciem, pożaru, wybuchu, szkód będących skutkiem zjawisk atmosferycznych (np. grad, powódź, zatopienie, uderzenie pioruna, działanie sił przyrody), kradzieży, dewastacji.

W zależności od ubezpieczyciela występują dwa rodzaje ubezpieczeń AC różniące się zakresem ochrony:

  • ALL RISK – ubezpieczenie obejmuje wszystkie możliwe zdarzenia z wyjątkiem wyraźnie wyłączonych w OWU ubezpieczyciela
  • Od ryzyk nazwanych – ubezpieczenie obejmuje konkretnie wymienione w OWU ubezpieczyciela zdarzenia za które ponosi on odpowiedzialność

Kolejną istotną informacją jest rodzaj ubezpieczenia AC w zależności od sposobu likwidacji szkody. Tu właśnie kryje się najwięcej pułapek.

Ubezpieczyciele wprowadzili wiele nazw różnych rodzajów ubezpieczeń AC, ale wszystko sprowadza się do jednego – należy sprawdzić, czy będzie możliwa naprawa pojazdu w warsztacie (tzw. naprawa bezgotówkowa), czy też ubezpieczyciel przedstawi swój kosztorys wyceny szkody i nie będziemy mieli innego wyboru jak tylko się na niego zgodzić.

Z reguły ubezpieczyciele w przypadku wariantu kosztorysowego mocno zaniżają wycenę szkody i jest bardzo mało prawdopodobne, że uda się przywrócić pojazd do stanu przed szkodą. Tak więc mamy następujący wybór:
Wariant serwisowy – pojazd zostaje naprawiony na częściach oryginalnych w wybranym przez nas warsztacie. Warsztat załatwi za nas wszystkie formalności i rozliczy się z ubezpieczycielem Dopuszcza się naprawę na zamiennikach o parametrach części oryginalnych. Ta opcja wariantu serwisowego będzie tańsza.
Wariant kosztorysowy – ubezpieczyciel przedstawi swoje wyliczenie wartości części, czasami drastycznie odbiegającymi od rzeczywistych kosztów nawet zamienników, jak i cenę roboczogodziny. Na pewno nie będzie to cena roboczogodziny warsztatu autoryzowanego.


Wariant warsztatowy jest na pewno droższy od kosztorysowego, dlatego dobrą opcją zmniejszającą koszty ubezpieczenia, przy zachowaniu standardu naprawy, jest wprowadzenie udziału własnego. Jest to część kosztów naprawy, którą jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni.

Zawierając ubezpieczenie AC warto przeanalizować opcje dodatkowe. Dlaczego?
Zdarzenia zlikwidowane z opcji dodatkowych
NIE WPŁYWAJĄ NA PRZEBIEG SZKODOWOŚCI.
Przykładowo ubezpieczając szyby, opony jako opcję dodatkową a nie w ramach ubezpieczenia podstawowego w przypadku ich uszkodzenia nie stracimy zniżek.

Kolejną opcją, którą warto wziąć pod uwagę jest Klauzula ochrony zniżek, nazywana różnie u różnych ubezpieczycieli, ale co do zasady chroniąca ubezpieczającego przed utratą zniżek w przypadku szkody AC. Opcja ta chroni nas TYLKO U TEGO ubezpieczyciela, u którego zawarliśmy ubezpieczenie i TYLKO w przypadku jednej szkody w ciągu roku ubezpieczeniowego. Najprościej rzecz ujmując, przy wznowieniu ubezpieczenia AC jedna szkoda nie będzie miała wpływu na posiadane zniżki TYLKO  w przypadku wznowienia AC u tego samego ubezpieczyciela.

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają w klauzuli ochrony zniżek limit kwotowy powyżej którego klauzula nie będzie obowiązywać. Załóżmy, że limit wynosi 4 tyś zł. Oznacza to, że w przypadku zgłoszenia szkody z AC jeżeli koszty naprawy przekroczą tę kwotę, będziemy mieli zwyżkę składki przy wznowieniu polisy u tego samego ubezpieczyciela.

Autor wpisu: Piotr Kaczmarzyński

Jestem absolwentem Politechniki Łódzkiej. Z ubezpieczeniami związany jestem od 1998 roku. Współpracowałem i współpracuje z pośrednikami ubezpieczeniowymi. Cenię sobie to, że jestem niezależny, bo nie byłem i nie jestem związany z żadnym ubezpieczycielem. Zawsze doradzałem i nadal doradzam w sposób maksymalnie obiektywny. Wychodzę z prostego założenia, że zadowolony klient to pewne źródło poleceń. Jak do tej pory świetnie się to sprawdza.

Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje na rynku ubezpieczeń zarówno w sferze polis jak i odszkodowań.

Mam nadzieję, że moje sugestie i podpowiedzi spowodują, że będziesz kolejnym zadowolonym klientem.

Wiedza o ubezpieczeniach

Promo baner

Kup ubezpieczenie Assistance najlepsze dla Twojego samochodu

Wybierając Voleto zyskujesz najatrakcyjniejsze propozycje ubezpieczeń na rynku.

Oblicz najniższą składkę

VOLETO używa plików cookie, aby ulepszać serwis. Dowiedz się więcej