Strona główna Oblicz składkę Wiedza Pomoc

Wypełniłeś już kiedyś formularz?

Wróć do wybranej konfiguracji za pomocą kodu porównania.

Wpisz kod porównania

Wystarczy, że raz wypełnisz dane w naszych formularzach. Po wygenerowaniu propozycji ubezpieczycieli masz możliwość powrotu do nich - za pomocą kodu porównania.

31 maja 2021

Kara za brak OC

W Polsce ustawodawca zniósł obowiązek posiadania dokumentów podczas poruszania się pojazdem mechanicznym. Oznacza to, że nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego czy polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Nie oznacza to jednak zniesienia obowiązku posiadania ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o karach za brak OC.

Kara za brak ubezpieczenia OC jest ściśle powiązana z pensją minimalną. W przypadku samochodów osobowych mandat za brak OC wynosi 200% minimalnej pensji, a w przypadku motocykli, motorowerów czy quadów – 1/3 płacy minimalnej.

Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC w trakcie poruszania się samochodem może się wiązać z utrudnieniami i dodatkowymi kosztami. Dlaczego? Otóż w przypadku spowodowania kolizji w ruchu drogowym z naszej winy będziemy musieli wezwać policję, która sporządzi odpowiedni protokół i udostępni dane poszkodowanemu. Jak wszystkim wiadomo, przyjazd policji wiąże się z kosztami dla sprawcy. Dodatkowo może się zdarzyć, że będziemy czekać na przyjazd funkcjonariuszy kilka godzin, a kolizja tak naprawdę jest błaha. Sytuacja wygeneruje wiele niepotrzebnych negatywnych emocji. Posiadanie przy sobie dokumentów może spowodować, że unikniemy wielu z tych nieprzyjemności. Dodatkowo, kiedy wozimy przy sobie polisę OC, to jest bardziej prawdopodobne, że nie zapomnimy, kiedy będzie się zbliżał czas na jej przedłużenie, a w przypadku dowodu rejestracyjnego nie przeoczymy daty przeglądu technicznego samochodu.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi

Wystarczy 1 dzień zwłoki w opłaceniu polisy, aby otrzymać karę za brak ciągłości OC. To, ile wyniesie jej wysokość w 2021, zależy od typu pojazdu oraz czasu, przez jaki nie mieliśmy ważnej polisy. Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego są z mocy Ustawy powiązane z minimalnym wynagrodzeniem za pracę. W przypadku aut osobowych maksymalna kara za brak OC to 2-krotność płacy minimalnej, w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów – 3-krotność, a np. w przypadku motocykli, motorowerów czy quadów – 1/3 płacy minimalnej.

Dla samochodu osobowego:

 • 1-3 dni braku OC – 1120 zł,
 • 4-14 dni braku OC – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni braku OC – 5600 zł.

Dla samochodu ciężarowego, ciągnika i autobusu:

 • 1-3 dni braku OC – 1680 zł,
 • 4-14 dni braku OC – 4200 zł,
 • powyżej 14 dni braku OC – 8400 zł.

Dla pozostałych pojazdów, np. motocykli:

 • 1-3 dni braku OC – 190 zł,
 • 4-14 dni braku OC – 470 zł,
 • powyżej 14 dni braku OC – 930 zł.

 Warto więc uważać, komu pożyczamy nasz samochód. W efekcie końcowym to my poniesiemy konsekwencje czyjeś głupoty lub brawury.

Coraz więcej kierowców nie posiada OC

Coraz wyższe kary nie odstraszają jednak polskich kierowców od jeżdżenia bez ważnej polisy OC. Kary za brak OC nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – w całym 2019 roku wystawił 127 tys. wezwań. System informatyczny UFG wyłapuje fakt braku OC posiadacza pojazdu mechanicznego, jak i czas trwania braku, nawet jak jest to jeden dzień. W przypadku ujawnienia w systemie UFG braku polisy, do właściciela pojazdu jest wysyłane wezwanie do okazania dowodu zawarcia umowy OC. Jeżeli posiadamy aktualną polisę, nie mamy się czego obawiać. Wystarczy, że prześlemy do UFG kopie dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego i możemy spać spokojnie.

Warto pamiętać, że MUSIMY posiadać polisę OC bez względu na to czy samochód jeździ, czy nie. Podstawą egzekwowania obowiązku jest fakt zarejestrowania pojazdu w Polsce.

Brak OC = kara z UFG

W większości przypadków nie mamy czym się martwić. Polisa OC z mocy ustawy odnawia się automatycznie. Oznacza to, że ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy polisę OC, przyśle nam przed upływem jej obowiązywania przypomnienie (odnowienie) z propozycją na kolejny rok ubezpieczeniowy. Nawet jak zapomnimy je opłacić nic się nie stanie, polisa będzie obowiązywać na kolejny rok ubezpieczeniowy. Poniesiemy tylko koszty tej polisy, o które upomni się ubezpieczyciel.

Są jednak pewne wyjątki od tej reguły, jakie?

 1. Polisa była płatna w ratach i nie zapłaciłeś wszystkich rat.
 2. Kupiłeś samochód i jeździsz na polisie zbywcy (cudzej).

W takich przypadkach polisa nie odnowi się z automatu. MUSIMY pamiętać o tym sami.

Dodatkowe koszty związane z brakiem OC

Kara z UFG za brak ubezpieczenia OC to nie jedyne dodatkowe koszty, jakie poniesiemy. Kierując pojazdem bez ważnego OC w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku narazimy się na dodatkowe koszty.

W powyższej sytuacji poszkodowani otrzymają należne świadczenia z UFG. To jednak nie koniec. UFG zwróci się do nas z tzw. regresem do wysokości wypłaconych poszkodowanym świadczeń. UFG prowadzi wiele takich postępowań, a średnie roszczenie wynosi ok. 17 tys. złotych. Rekordziści muszą zapłacić ponad 1 mln zł.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale polisa OC nie zawsze pokrywa szkody wyrządzone przez kierującego pojazdem. Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania lub wypłaci je i skieruje roszczenie regresowe do UFG a UFG do nas w przypadku, gdy:

 1.  Kierujemy pojazdem pod wpływem alkoholu
 2. Kierujemy pojazdem bez stosownych uprawnień np. motocyklem

Jak widać z powyższego koszty, na jakie się narażamy w wyniku niedbalstwa, nieuwagi są niewspółmiernie duże do składki, jaką powinniśmy zapłacić. Warto więc uważać, komu pożyczamy nasz samochód w efekcie końcowym to my poniesiemy konsekwencje czyjeś głupoty lub brawury.

Zgodnie z danymi UFG po polskich drogach jeździ około 100 000 pojazdów bez ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy zeszłego roku (marzec/kwiecień 2020 r.) UFG wygenerował około 25 000 wezwań do właścicieli pojazdów mechanicznych bez aktualnej polisy OC.

Brak polisy OC nie jest opłacalnym przedsięwzięciem dla właściciela pojazdu, dlatego warto pamiętać o zakupie i wznawianiu obowiązkowej polisy, jaką jest ubezpieczenie OC.

Autor wpisu: Piotr Kaczmarzyński

Jestem absolwentem Politechniki Łódzkiej. Z ubezpieczeniami związany jestem od 1998 roku. Współpracowałem i współpracuje z pośrednikami ubezpieczeniowymi. Cenię sobie to, że jestem niezależny, bo nie byłem i nie jestem związany z żadnym ubezpieczycielem. Zawsze doradzałem i nadal doradzam w sposób maksymalnie obiektywny. Wychodzę z prostego założenia, że zadowolony klient to pewne źródło poleceń. Jak do tej pory świetnie się to sprawdza.

Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje na rynku ubezpieczeń zarówno w sferze polis jak i odszkodowań.

Mam nadzieję, że moje sugestie i podpowiedzi spowodują, że będziesz kolejnym zadowolonym klientem.

Wiedza o ubezpieczeniach

Promo baner

Kup ubezpieczenie Assistance najlepsze dla Twojego samochodu

Wybierając Voleto zyskujesz najatrakcyjniejsze propozycje ubezpieczeń na rynku.

Oblicz najniższą składkę

VOLETO używa plików cookie, aby ulepszać serwis. Dowiedz się więcej